IGNAC - ze specjalną dedykacją autora - Wybór tekstów piosenek i wierszy autorstwa Lecha Ignaszewskiego (1943-2001)

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 49,00 zł 49.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: studio c2
Kod produktu: 978-83-63037-28-4

Opis

IGNAC - Wybór tekstów piosenek i wierszy autorstwa Lecha Ignaszewskiego (1943-2001)
Bogusław Klimsa
Nicole Naskow 
- autor grafik

Książka ze specjalną dedykacją autora

Wyjątkowa książka o wyjątkowym człowieku – poecie Lechu Ignaszewskim.
Bogusław Klimsa zaprosił do jej zilustrowania artystę plastyka, profesora ASP – Nicole Naskowa.

Lech Ignaszewski był niezwykle utalentowanym i sprawnym autorem o znakomitym pisarskim warsztacie. Absolwent filologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Miał niezwykłą łatwość pisania wartościowych i głęboko intelektualnych tekstów piosenek, zwłaszcza polityczno – kabaretowej proweniencji. Ich tekstowe walory i moralno- filozoficzne przesłanie było nie tylko główną wartością ale i powodem braku ich zapisu w oficjalnych środkach przekazu oraz drukowanej dokumentacji. Zachowały się tylko te, które spełniały dopuszczalne w publicznym obiegu cenzuralne kryteria masowej rozrywki.

Książka stanowi wybór przez lata gromadzonych przez autora tekstów Ignaszewskiego. Lata dobrej, także i zarazem trudnej znajomości, pozwoliły na wspólne stworzenie wielu piosenek, a także kompletowanie twórczości autora.

Umieszczone w zbiorze teksty stanowią przekrój twórczości na który złożą się teksty z okresu studenckiego (kabarety RIPOSTA, OJCÓW, teatr KALAMBUR), wybrane teksty piosenek dla dzieci, teksty piosenek politycznych, podziemnych i „walczących z komuną”, piosenek komercyjnych z wodewili radiowych i telewizyjnych, piosenek rozrywkowych oraz zespołów rockowych.

Kiedy dostałem propozycję napisania 200 słów o Leszku Ignaszewskim, miałem niemały kłopot ze słów tych znalezieniem, nie mówiąc już o jakimś logicznym ich uporządkowaniu. Bo co tu napisać?

Dla Ignaca – tak prywatnie nazywaliśmy Leszka Ignaszewskiego – napisanie kilku słów było pestką. Siadał do maszyny i wystukiwał, na przykład list do swojej sympatii. Wierszem. W dodatku – jak Adam Mickiewicz – trzynastozgłoskowcem. I to bez skreśleń. Gdyby przecież skreślił choćby jedną sylabę, wtedy nie byłby to wiersz trzynastosylabowy. Miał nie tylko łatwość pisania, ale i łatwość liczenia. Do 13. Zresztą wyżej też.

Niejednokrotnie byłem świadkiem Jego weny twórczej, ponieważ, będąc na dobrowolnej emigracji w dalekim Szczecinie, mieszkaliśmy przez pewien czas razem. Pracowaliśmy tam, w latach 1967-68, w redakcjach rozrywkowych Polskiego Radia i Telewizji. Ignac angażował mnie do swoich autorskich programów telewizyjnych noszących tytuł „Biuro Bardzo Dobrych Przewodników”. Jako świeży znawcy Szczecina oprowadzaliśmy telewidzów po zakamarkach tego miasta. Wspomagał nas muzycznie Boguś Klimsa, który bohatersko, nawet w zimie, dojeżdżał z dalekiego Wrocławia. Kiedy pytano nas po latach, dlaczego wróciliśmy do Wrocławia, odpowiadaliśmy zgodnie, że w Szczecinie jest daleko na pocztę.

Myślę, że, nieco przeholowałem. Słów jest ponad dwieście.

Leszek Niedzielski

Format: 16,2 x 22 cm
Ilość stron: 220
Okładka: miękka
Rok wydania: 2019

Bogusław Klimsa - muzyk, dziennikarz, kompozytor muzyki teatralnej i piosenek, reżyser, autor reportaży telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych. Przygodę z jazzem zaczynał w Katowicach na przełomie lat 50. i 60., współtworzył wtedy szkolne, dixielandowe zespoły. Podczas studiów we Wrocławiu dał się poznać jako kompozytor i akompaniator w studenckich teatrach. Z własną sekcją instrumentalną pracuje w wielu polskich estradach, akompaniując piosenkarzom i aktorom. Jest obserwatorem prawie wszystkich festiwali JAZZ NAD ODRĄ. Przez wiele lat czynnie uczestniczył w ich organizacji. W latach 1972–1975 pracował w Biurze Prasowym oraz w zespole redakcyjnym BIULETYNU FESTIWALOWEGO. W latach 1973–1975 był członkiem komisji kwalifikacyjnej konkursu. W TVP Wrocław realizował w latach 1989–2008 liczne studia i reportaże z festiwalu. W tym czasie powstało także pięćdziesiąt sześć zapisów koncertów zespołów uczestniczących w JAZZIE NAD ODRĄ. Tak bogata dokumentacja pozwoliła na realizację pięcioodcinkowego serialu PANORAMA POLSKIEGO JAZZU emitowanego w latach 90. w Telewizji Wrocław.

Nicole Naskow - urodził się 9 maja 1940 roku w Macedonii. Do Polski przyjechał pod koniec lat 40. XX wieku. Tu ukończył podstawówkę oraz dwie szkoły plastyczne: Państwowe Liceum Plastyczne we Wrocławiu oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Na Placu Polskim, gdzie mieści się uczelnia, spędził większość swojego życia. Nie licząc okresu studiów, przepracował tam ponad 45 lat w charakterze pracownika dydaktycznego. Na stanowisko asystenta został za-trudniony, będąc jeszcze studentem piątego roku. Przeszedł wszystkie szczeble drabiny pracownika naukowego. Obronił habilitację i uzyskał tytuł profesora. Tytuł i patent profesorski odebrał w 1995 roku z rąk prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Wałęsy. Następnie zaczął kierować pracownią dyplomującą z zakresu malarstwa i rysunku na Wydziale Malarstwa i Rzeźby.

Wiele zawdzięczam swojemu mistrzowi, profesorowi Stanisławowi Dawskiemu. To dzięki niemu stałem się artystą plastykiem.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl